Jak uzyskać trwałe połączenia

Ze względu na wizualny efekt często lepiej jest łączyć elementy, sklejając je ze sobą niż poprzez użycie wkrętów czy lutowanie. Tradycyjne sposoby klejenia mają jednak to do siebie, że wymagają długiego czasu oczekiwania, aż klej się zwiąże, a co gorsze, nie dają gwarancji, że uzyskanie spojenie będzie trwałe. Sposobem na rozwiązanie tych problemów jest pistolet do kleju na gorąco, który poza klejeniem służy również do uszczelniania i spoinowania. Szeroka gama możliwości zastosowania tego elektrourządzenia sprawia, że ta technika łączenia zastępuje coraz częściej rozwiązania mechaniczne.

 

Jak działa pistolet klejowy?

 

W zasobniku urządzenia umieszcza się odpowiedni wkład, czyli klej do pistoletu np. w formie sztyftu, a pistolet podłącza do prądu, aby wytworzyć temperaturę konieczną do stopienia kleju (około 200 stopni). Podgrzewany w pistolecie klej zamienia się w płynną masę, dzięki czemu łatwo się go nakłada – po prostu wyciska porcję kleju na właściwy element. Klej twardnieje prawie natychmiast po nałożeniu, tworząc bardzo mocne połączenie. Co ważne możliwa jest regulacja ilości nakładanego kleju. Klej można nanosić zarówno w szerokich pasach, cienkich nitkach, jak i w postaci punków. Równie ważną opcją jest regulacja temperatury kleju, tak, aby była ona właściwie dopasowana do konkretnego rodzaju klejonego materiału.

Zobacz również  Jak zachować bezpieczeństwo podczas używania kleju na gorąco? Poznaj 3 główne zasady

 

Jak sprawić, żeby połączenie było mocne i trwałe?

 

Pistolet do kleju zapewnia trwałe i pewne zespolenie łączonych elementów. Dzięki klejeniu na ciepło za pomocą pistoletu złączone powierzchnie pozostają nienaruszone. Co więcej, spoina klejowa wykazuje całkowitą odporność na bezpośrednie działanie wilgoci i pary wodnej. Zatem w warunkach normalnego użytkowania roztopienie lub wykruszenie kleju dozowanego specjalnym pistoletem jest niemożliwe. Warto jednak mieć na uwadze, że klej ten bardzo szybko zastyga, co oznacza, że nie nadaje się do łączenia fragmentów o dużych powierzchniach styku.

 

Pistolet klejowy pozwala, za pomocą kleju termicznego, stworzyć praktycznie niewidoczne, bardzo precyzyjne spoiny i miejscowe połączenia dla różnego rodzaju materiałów. Doskonale sprawdza się do łączenia ze sobą elementów wykonanych z kartonu, plastiku, drewna, skóry, gumy, szkła, a także ceramiki i żelaza. Pistolet do kleju przydaje się również w sytuacjach, w których pojawia się konieczność połączenia czegokolwiek w trudno dostępnym miejscu lub poza domem.

 

Pistolet klejowy – zalety

 

Pistolet do kleju to elektronarzędzie, które wyróżnia się łatwością użytkowania. Aby się nim posługiwać, nie jest konieczne posiadanie fachowej wiedzy czy wyspecjalizowanego drogiego sprzętu. Istotną jego zaletą jest szybkość działania, która pozwala na znaczną oszczędność czasu. Ponadto stopień elastyczności oraz czas tężenia kleju pozwala dokonywać drobnych korekt ułożenia klejonych elementów, dzięki czemu uzyskuje się estetyczny wygląd połączenia. Pistolet klejowy, którego zastosowanie ułatwia wykonywanie mniejszych lub większych prac naprawczych czy też hobbystycznych, co najważniejsze zapewnia nienaruszalność i trwałą wodoszczelność połączenia.

Zobacz również  3 najlepsze akcesoria do tablic