Lampy w garażu – o czym trzeba pamiętać

Garaż jest budynkiem, którego projekt zazwyczaj nie uwzględnia wybudowania okien. W związku z tym, oprócz światła wpadającego przez otwarte drzwi garażowe, jednym źródłem światła są lampy zamontowane wewnątrz pomieszczenia.

Bardzo często z garażu korzystamy już po zmroku, dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza tego budynku. W zależności od tego, czy garaż służy nam jedynie jako pomieszczenie do ochrony samochodu przed złymi warunkami pogodowymi, czy jest dla nas również warsztatem, w którym rozwijamy swoje hobby lub po prostu pracujemy, powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia.

 

Przechowywanie samochodu

W tym pierwszym przypadku zamontowanie mocnego światła nie będzie potrzebne – wystarczy jedna lampa z rozproszonym światłem, uruchamiana najlepiej za pomocą czujnika ruchu w momencie, gdy wjeżdżamy do garażu. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć problemów związanych z poruszaniem się po budynku oraz z szukaniem włącznika światła, szczególnie, gdy mamy zajęte ręce np. podczas wypakowywania zakupów z samochodu.

 

Czy garaż może służyć jako warsztat?

Jeżeli marzy nam się stworzenie w garażu warsztatu, oświetlenie, które planujemy zamontować powinno być dość mocne. Warto też zamontować kilka takich źródeł światła, dzięki czemu nasze prace warsztatowe będziemy mogli wykonywać z każdego miejsca w garażu.  Mocne światło pozwoli też na wyraźne oświetlenie tych elementów naszej pracy, które wymagają od nas precyzji. Bardzo dobrze sprawdzą się lampy jarzeniowe – świetnie oddają rzeczywiste barwy przedmiotów i o wiele lepiej niż lampy LED rozpraszają światło. Zamontowanie punktowych źródeł światła, w szczególności w okolicach szafy gospodarczej oraz głównego stołu warsztatowego pozwoli na dokładniejsze oświetlenie tych miejsc.

Zobacz również  Malujemy sypialnię – jaki kolor farby wybrać?

 

Lampa do kanału

Innym oświetleniem typowym dla prac garażowych jest lampa do kanału – przenośna lampa o dużej mocy w odpornej oprawie na wysięgniku. Taka lampa niezbędna jest przy naprawie drobnych usterek pod maską czy karoserią. Sprawdzi się w każdym miejscu, gdzie wmontowane na stałe źródła światła nie docierają. Mocna oprawa chroni ją przed uszkodzeniem, co w pomieszczeniach o charakterze warsztatowym może się zdarzyć chociażby przez potrącenie lampy.

 

O czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego ile i jakie źródła światła zamontujemy w naszym garażu powinniśmy pamiętać o tym, by lampy oświetlające różnie strefy garażu miały włączanie niezależne od siebie. Oświetlając w danym momencie tylko te strefy, z których korzystamy zaoszczędzimy prąd.  Rozkład źródeł światła najlepiej rozplanować jeszcze na etapie budowy garażu, by uniknąć później niepotrzebnych zmian w instalacji elektrycznej.

Lampy z punktowym źródłem światła powinny być zamontowane na ścianach bocznych, nie na suficie. Dzięki temu unikniemy rzucania długich cieni na stół warsztatowy. Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie lamp garażowych przed wilgocią i kurzem. Pamiętaj, by przed zakupem sprawdzić klasę szczelności wybranej lampy.