Omawiamy poszczególne etapy budowania domu

Aby budowanie domu przebiegało sprawnie, musimy dobrze zaplanować kolejne etapy budowy. Budując i wykańczając dom, zapewne skorzystamy z usług ekipy budowlanej. Fachowcy nie zrobią wszystkiego za nas i wiele decyzji będziemy musieli podjąć sami, choćby te związane z wyglądem domu. Zanim nałożone zostaną tynki zewnętrzne, czeka nas sporo pracy.

Budowanie domu to wyzwanie. Zanim fachowcy nałożą tynki zewnętrzne

Budowanie domu nie jest zadaniem łatwym nawet dla kogoś, kto zajmuje się tym całe życie. Na początku musimy wybrać działkę i projekt domu. Następnie załatwia się wszystkie formalności budowlane. Musimy postarać się o wszystkie przyłącza, czyli wodę, gaz (jeśli jest to możliwe) i prąd. Na tym etapie robót musimy pamiętać o koniecznej kontroli projektu, która mogą wykonać tylko uprawnieni inspektorzy. To dopiero początek, a zanim nałożone zostaną tynki zewnętrzne, czeka na sporo pracy.

Kolejne etapy budowy. W drodze po tynki zewnętrzne

Drugim etapem budowy jest postawienie domu do tzw. stanu surowego, co oznacza, że należy ogrodzić plac budowy, wytyczyć budynek w terenie, a następnie postawić ściany i przykryć je dachem. W czasie tych prac rozprowadza się także kanalizację i montuje rynny. Dom jest przygotowany do rozpoczęcia prac wewnątrz budynku. Kolejny etap polega na wykonaniu instalacji i suchych tynków. Wykonuje się instalacje wewnętrzne (bez montażu urządzeń), buduje ogrodzenie i uporządkowuje się ogród. Piąty etap budowy to prace montażowe, czyli montaż okien, drzwi, bramy oraz urządzeń grzewczych. Trzeba także zająć się pracami wykończeniowymi wewnątrz (posadzki, wykończenie łazienek i kuchni, ocieplenie i wykończenie poddasza, montaż drzwi wewnętrznych, malowanie) oraz nałożyć tynki zewnętrzne.wykończenie domu

Zobacz również  Czym wyczyścić rurę?

Budowa już skończona! Jakie tynki zewnętrzne wybrać?

Jednym z pierwszych produkowanych nowoczesnych tynków zewnętrznych był tynk mineralny. W tego typu tynku, elementem wiążącym jest szary lub biały cement, do którego dodaje się składniki uszlachetniające, czyli włókna i polimery. Tynki mineralne są odporne na uszkodzenia mechaniczne i niszczące działanie mikroorganizmów, czyli grzybów, glonów i alg. Najczęściej wybierane są akrylowe tynki zewnętrzne, które ą odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale łatwo poddają się niszczycielskiemu działaniu mikroorganizmów. Silikatowe tynki zewnętrzne są odporne na zabrudzenia, mają technologię, która spowalnia proces zabrudzenia (odpycha kurz). Podczas opadów deszczu same się oczyszczają, co oznacza, że spadające na elewację krople wody nie są wchłaniane, a spływają po ścianie i zbierają brud. Wśród tynków zewnętrznych najdroższe są tynki silikonowe, które są bardzo elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i korozję biologiczną.

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które trzeba dobrze zaplanować. Chcąc podkreślić urodę domu, wybierzmy tynki zewnętrzne dobrej jakości, które pozwolą długo cieszyć się piękną elewacją budynku.