Segregacja odpadów wymaga odpowiednich koszy

Segregacja śmieci jest niezbędna. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dbałość o środowisko jest wspólną powinnością. Niektórzy szybko się zniechęcają, bo konieczność rozdziału śmieci zaprząta uwagę i trudną ją zorganizować. A może tak pomóc sobie odpowiednimi koszami?

Nie chce mi się

Komu się nie chce rozdzielać śmieci, za ich wywiezienie płaci więcej. Tego wyboru nie będzie miał długo, bo od 2020 roku sortowanie śmieci będzie obowiązkowe, a nie stosowanie się do wymogu będzie karane na drodze administracyjnej. Już dziś segregacja jest obowiązkowa dla mieszkańców domów wielorodzinnych, bo śmietniki przy blokach są własnością wspólnot mieszkaniowych bądź spółdzielni i jeśli organizacje zadeklarowały segregację, to mieszkańcy muszą się stosować do ustaleń. Przy blokach mieszkalnych ustawione są wielkie, oznaczone  kontenery, do których można wrzucać tylko odpowiednie odpadki: do niebieskich papier, do żółtych plastik i metal, do białych szkło białe, a do zielonych szkło kolorowe. Stoją tam oczywiście także kontenery na śmieci niesegregowane (mieszane). Przy domach jednorodzinnych śmieci tzw. mieszane są gromadzone w plastikowych pojemnikach, a te sortowane – w workach plastikowych, odpowiednio znaczonych. W większości gmin, od wiosny do jesieni, służby komunalne odbierają również odpady zielone (np. skoszona trawa). Z tych wszystkich miejsc śmieci mieszane są zawożone na wysypiska, zaś segregowane do wyznaczonych miejsc, skąd trafiają do recyclingu. Wygląda więc na to, że odbiór śmieci jest dobrze zorganizowany i poprawnie funkcjonuje.

Zobacz również  Niezbędnik biura. Co zawiera?

kosze na segregację odpadków

Dobre pomysły

Gospodarstwa domowe są znaczącym producentem odpadów. Póki nie było obowiązku ich segregacji mało kto się orientował, jak wiele śmieci powstaje w jego domu. Dopiero konieczność rozdzielania szkła od papieru czy plastiku uświadomiła wielu z nas, ile tych śmieci jest. Żeby ułatwić nam codzienność produkuje się wiele pojemników, koszy i wózków do segregacji. Bardzo wygodne są pojemniki dwu i trójdzielne, które są montowane w szafkach pod zlewozmywakami. W nieco większych kuchniach można postawić estetyczne, dobrane kolorystycznie pojemniki. Gdy ktoś jest szczęśliwym posiadaczem pomieszczenia gospodarczego, ma możliwość ustawienia pojemników wolnostojących lub, kto wie czy nie wygodniejszych, stelaży, w których mocuje się oznaczone worki. Równie poręczne są lekkie, plastikowe kosze. Do domowej segregacji śmieci są także specjalnie zaprojektowane niewielkie pojemniki, które ustawia się jedne na drugich. Takie konstrukcje oszczędzają sporo miejsca.
Skoro nie ma innego wyjścia i trzeba oddzielać śmieci, które można ponownie przetworzyć, to nie pozostaje nic innego jak postawić w domu kosze czy pojemniki i wyrobić w sobie nawyk segregacji. Z czasem nabierzemy przyzwyczajenia i nikt nie powie: nie chce mi się.