Układanie mozaiki na ścianie

Układanie mozaiki na ścianie

Jeśli decydujemy się na elementy ozdobne z mozaiką na ścianie w mieszkaniu, musimy być bardzo zmotywowani, gdyż jest to trudne zadanie wymagające poświęcenia, czasu i dokładności.

Mozaika na ścianie – wybierz najprostszą w montażu!

Obecnie można już kupić mozaikę fragmentami podczepianą do papieru lub siatki, co pozwala częściowo ułatwić sobie realizację zadania, jednakże nawet mając takie ułatwienie trzeba pamiętać o kilku ważnych drobiazgach. Po pierwsze należy dopracować rozmieszczenie centralnych punktów mozaiki na ścianie tak, aby uniknąć poprawiania, gdyż możemy nie mieć możliwości skorygowania błędu. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że mozaikę umieszcza się na cieniutkiej warstwie zaprawy klejowej, która szybko schnie, a więc podłoże musi być równe, aby wzorek z mozaiki nie rozchodził się. Należy rozprowadzić zaprawę cienkim narzędziem rozwarstwiającym, np. grzebieniem, aby nie zapadała się i nie rozpływała na boki.

Mozaiki często używa się jako obrazu lub dekoracji ściennej. Jest jedynym rodzajem okładziny ściennej, której można użyć na wszystkich krzywiznach. Poza tym mozaika różni się od zwykłych płytek, jako że może być kamienna, drewniana, metalowa lub szklana, czyli bardziej uniwersalna. Ponadto efekt – jeśli mozaika ułożona jest dokładnie i estetycznie – stwarza wrażenie luksusu we wnętrzu.

Zobacz również  Dlaczego warto kupować lampy w sklepach online?

Mozaika, czyli jak zaaranżować przestrzeń?

Z mozaiki można zrobić stopień schodów lub półkę. Jeśli zdecydujemy się na jakąś głęboką barwę, np. czerwień, czerń czy ciemną zieleń i zastosujemy do niej fugę w podobnym do elementów mozaiki odcieniu lub dołączymy element lustrzany czy oświetleniowy, możemy wówczas osiągnąć ciekawy efekt z mocnym charakterem i przy okazji optycznie powiększyć wnętrze.

Najlepiej dla równego efektu odseparowywać wzorki krzyżykami i pamiętać o usuwaniu nadmiaru kleju ze szczelin. Aby uzyskać spodziewane efekty, trzeba także posługiwać się poziomicą i sprawdzać ułożenie kolejnych arkuszy mozaiki. Kończąc tę pracę fugowaniem należy pamiętać o tym, że właśnie wypełnienie szczeliny jaką jest fuga musi być dokładne, co zapewni trwałość naszemu dziełu oraz o tym, że można użyć fugi z brokatem – dla polepszenia rezultatów.