Urządzamy: dom w stylu wiejskim

Pęd życia sprawia, że najwygodniej jest mieszkać w centrum miasta, ale wiele osób marzy o domu w sielskim otoczeniu. Gdy pragnienia te są bliskie realizacji, zastanawiamy się, jak będzie wyglądało nasze lokum i planujemy jego urządzenie. A może spodoba się nam styl wiejski, w którym wnętrza są klimatyczne i przytulne, a z daleka wita kogut na dachu. Jak urządzić dom w stylu wiejskim?

Cechy stylu wiejskiego. Nie tylko kogut na dachu

Styl wiejski domu kojarzymy z kogutem na dachu i wystrojem podobnym do tego, w jakim swój dom urządziła nasza babcia, w której lokum spędzaliśmy sielskie wakacje. Domy urządzone w ten sposób są ciepłe i bardzo klimatyczne, a króluje w nich postarzane drewno. Stropy z belek, jasne, cieple kolory, kamień i kominek bądź piec kaflowy to wizytówka domów w tym stylu. Do tego należy dodać kwiaty, naturalne tekstylia, meble z drewna oraz przedmioty z ludowym motywem. Styl wiejski charakteryzuje prosta forma i brak zbędnego przepychu, tworzące wnętrza z duszą, tradycją i wyjątkową atmosferą.

Zanim postawimy koguta na dachu. Jak wyglądają pomieszczenia w domu urządzonym w stylu wiejskim?

Kuchnia w wiejskim wnętrzu jest prawdziwym sercem domu. Swego czasu, w prawdziwych wiejskich domach życie toczyło się właśnie w kuchni, gdzie wszyscy się spotykali i omawiali wspólne plany. Metalowy czy drewniany kogut na dachu chronił przed ogniem i sprawdzał kierunek wiatru, a gospodarze jedli wczesne śniadanie i wyruszali do pracy. W wiejskiej kuchni powinno być pełno drewna, tradycyjnych sprzętów i prostych dodatków, które będą dawały wrażenie przytulności.

Zobacz również  Gdzie wybrać sztućce do restauracji?

Królują plecione fronty szafek, naturalne tekstylia i piec kaflowy, a na parapetach stoją doniczki z kwiatami i ziołami.

Jak wygląda dom i otoczenie w stylu wiejskim? O co chodzi z kogutem na dachu?

Dom zbudowany w stylu wiejskim jest prosty i zapewne ma ganek, a okna chronią kolorowe okiennice. Zdobi go kogut na dachu, co jest nawiązaniem do tradycji, w której wiele elementów budynku miało różne dodatkowe, symboliczne ozdoby, o których znaczenia już nie rozumiemy. Ponieważ bardzo obawiano się pożaru, na domach, które kiedyś dotknął ten żywioł, umieszczano koguta. W przypadku podwójnego pożaru występowały nawet dwa koguty. Czasami z dachówek układano wzór koguta. Była to symboliczna ochrona danego domostwa przed ponownym czerwonym kurem. Obecnie umieszcza się koguta na dachu zazwyczaj tylko dlatego, gdyż przywołuje miłe wspomnienia z domem z dzieciństwa. Dom zaś jest otoczony ogrodem pełnym kolorowych kwiatów, ziół, zapachów. Jest w nim naturalność i radość, a zarazem otacza go romantyczna i sielska aura. Oprócz roślin dekoracyjnych możemy w nich często odnaleźć równe grządki warzyw i owoców, do których prowadzą ubite ścieżki. W takich ogrodach jest też wiele elementów z drewna, w tym obowiązkowo piękna altana czy też ogrodowa ławka.

Zarówno domy, jak i ogrody w stylu wiejskim są niezwykle radosne, ciepłe, pełne życiu i charakteru. Takie wnętrza i zakątki zieleni potrzebują czasu, aby nabrać sielskiego charakteru. Nie wystarczy kogut na dachu i wesoły ogród, by dom nabrał sielskiego charakteru. Trzeba bowiem włożyć dużo energii i serca, by domostwo miało duszę.

Zobacz również  Rzeczy których nie powinieneś trzymać w garażu