Charakterystyka poszczególnych kolorów

Charakterystyka poszczególnych kolorów

Kolory farb we wnętrzu są ważnym elementem jego aranżacji, więc powinny współgrać z całym wystrojem. Jeśli mamy do dyspozycji duże pomieszczenie, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Gorzej jest, gdy pokój jest mały, a chcemy uzyskać wrażenie przestrzeni. Jakie kolory wybrać, by mieszkanie wyglądało pięknie?

Bogactwo palety kolorów

Kolor ścian nadaje wnętrzu charakteru, więc jego wybór musimy dobrze przemyśleć. Odpowiednio dobrane barwy potrafią wpłynąć na zmianę proporcji pomieszczenia – jasny kolor optycznie powiększa pomieszczenie, a ciemny je zmniejsza. Jeśli pokój jest ciemny i mały, z palety kolorów wybierzmy barwy jasne i rozświetlające, na przykład jasną żółć, która rozświetla wnętrze. W powiększaniu wnętrza biel nie ma sobie równych. Nie musimy się obawiać, że pokój wyda się zbyt sterylny. Wystarczy dobrać ciekawe dodatki, a na ścianie powiesić obraz czy grafikę. Wrażenie przestrzeni dają również szlachetne szarości i srebrzystości oraz chłodne i rozbielone pastele. Jeśli podobają nam się tapety, wybierzmy te w jasnej tonacji, z subtelnymi wzorami.

Jakie kolory farb poprawiają nastrój?

Kiedy wybieramy kolory farb, decydujemy nie tylko o tym, jak będzie wyglądało pomieszczenie, ale również, często nieświadomie, wpływamy na nastrój, w jaki będzie nas wprawiało przebywanie w danym otoczeniu. Poznanie znaczenia barw jest ważne, by dobrze wykorzystać tkwiący w nich potencjał. Siła kolorów jest wykorzystywana także w medycynie i nosi nazwę chromoterapii, czyli leczenia chorób z wykorzystaniem przedmiotów i pomieszczeń w konkretnych kolorach. Jeśli planujemy remont mieszkania, wybierzmy kolory farb, które będą służyć naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Biały jest kolorem nieograniczonej przestrzeni i wyjątkowej czystości. Zastosowany w pomieszczeniach przynosi spokój, łagodzi emocje i jest dobrym lekarstwem na stres. Kolor żółty wywołuje w nas radość i pobudza do życia, więc zaleca się go osobom, które unikają podejmowania decyzji. Różowa farba będzie idealnym wyborem dla osób pewnych siebie i lubiących ryzyko, ale nie jest wskazany dla niedojrzałych psychicznie. Pogodnym myślom sprzyja kolor pomarańczowy. Farby z palety czerwieni przywołują płomienną miłość i pobudzają do działania. Czerń działa inspirująco, wspierając i ochronnie. Wskazana jest dla osób opanowanych, sprzyja nieuleganiu presji. Jeżeli czujemy, iż w codziennym życiu mamy nadmiar bodźców, wybierzmy delikatne i pastelowe kolory farb. Błękit sprzyja samodzielności i wspiera intuicję, a przede wszystkim daje uczucie lekkości i spokoju. Uczucie bezpieczeństwa wywołuje kolor zielony, ale powinny go unikać osoby, które potrzebują energetycznego wzmocnienia. Kolory, którymi się otaczamy, mają wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Planując malowanie mieszkania, sprawdźmy, jakie kolory farb powinniśmy wybrać, by we własnym domu czuć się dobrze.

Zobacz również  Profesjonalne malowanie łazienki. Na co zwrócić uwagę?