Ciekawe efekty na ścianach – farby dekoracyjne

Kiedy czeka nas zadanie polegające na pomalowaniu mieszkania, domu czy chociażby jednego wnętrza, mamy szansę wpłynąć na jego wygląd, ale również na klimat, który będzie w nim panował. Kolor ściany jest bardzo ważny, warto jednak zwracać również uwagę na efekty, jakie dane farba może dać.

Jakie efekty mogą dawać farby dekoracyjne?

Producenci farb dekoracyjnych stosują zasadniczo dwie metody nadawania im specyficznych właściwości, dzięki którym po nałożeniu ich na ścianę powstaje bardzo ciekawa powierzchnia. Jedną metodą jest dodanie do bazy rozmaitych dodatków, albo sama baza może również przyczyniać się do uzyskania zaskakującego efektu końcowego.

Istnieją różne możliwości dotyczące tworzenia ciekawej oprawy ściany. Możemy na przykład wybrać farbę dzięki której pojawi się na niej błyszcząca poświata, a wszystko dzięki metalicznym drobinkom lub brokatowi. Kolejna propozycja to farba dekoracyjna stworzona na bazie żywic akrylowych i odpowiednich pigmentów, która sprawia, że powierzchnia którą została pokryta przypomina tkaninę o delikatnym połysku.

Z kolei dzięki łuskom lub masie perłowej możemy uzyskać na pomalowanej już wcześniej powierzchni subtelną poświatę. Wystarczy użyć przeźroczystej farby z tego rodzaju dodatkami. Dostępne są również dekoracyjne farby z połyskiem metalicznym, pozwalające na stworzenie aksamitno-połyskującej powierzchni lub laserunkowe jej ozdabianie.

Zobacz również  Ogrodzenia posesyjne – czy prawo wymaga grodzenia terenu?

Oczywiście to tylko kilka przykładów, bo tak naprawdę niełatwo jest opisać jak dany rodzaj farby dekoracyjnej prezentuje się na ścianie, tym bardziej, że sporo zależy również od sposobu jej nakładania.

Jak należy nakładać farby dekoracyjne?

Malowanie ścian za pomocą farb dekoracyjnych jest nieco bardziej pracochłonne, niż w przypadku używania produktów standardowych. Jednak pamiętajmy o tym, że cały trud na pewno zostanie wynagrodzony, kiedy każda osoba wchodząca do naszego mieszkania będzie od razu zwracała uwagę na niebanalną ścianę.

Jak więc tak efekt uzyskać? Przede wszystkim ważne jest to, czy wybrana przez nas farba dekoracyjna jest kryjąca czy transparentna. W tym pierwszym przypadku należy najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię ściany, czyli umyć ją, odtłuścić oraz zagruntować. Z kolei kiedy nakładamy przeźroczystą warstwę z dodatkami na wcześniej położoną farbę, to warto użyć papieru ściernego, żeby poprawić przyczepność produktu. Następnie farbę trzeba dobrze wymieszać, ale zanim przystąpimy do malowania koniecznie pamiętajmy o zabezpieczeniu podłogi oraz wszystkich elementów, które nie powinny ulec zabrudzeniu.

Wiele farb dekoracyjnych najlepiej nakładać gąbką. Poza tym używa się do tego wałka o ciekawych wzorach, a także, co może być nieco zaskakujące – pacy. Zwykle dotyczy to drugiej warstwy, czyli najpierw maluje się ścianę w tradycyjny sposób, a następnie po wyschnięciu „obrzuca” się ją porcjami farby, aby stworzyć efekt aksamitnej głębi. Oczywiście do każdej farby dekoracyjnej powinna być dołączona instrukcja, jak należy ja nakładać, żeby uzyskać taki, a nie inny efekt.

Zobacz również  Gdzie wybrać sztućce do restauracji?