Czym malować beton

Beton to materiał odporny na zniszczenia, jednak nie wygląda zbyt estetycznie. Betonowe posadzki, np. na tarasie czy w garażu, trzeba więc pomalować. Dzięki temu ochroni się ten popularny materiał budowlany przed działaniem czynników atmosferycznych. Pomalowanie betonu ułatwi też utrzymanie powierzchni w czystości. Czym można pomalować posadzkę z betonu?

Farba epoksydowa

Farba epoksydowa do betonu nadaje się do pomalowania powierzchni w garażu, piwnicy czy magazynie. Jest wodorozcieńczalna i dwuskładnikowa – dlatego też przed malowaniem należy składniki dokładnie wymieszać, do momentu uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Choć po posadzce pomalowanej farbą epoksydową można chodzić już po upływie 24 godzin, to pełną wytrzymałość powierzchnia uzyska dopiero po 5-7 dniach.

Farba tworzy na posadzce gładką i błyszczącą powierzchnię – będzie ona antypoślizgowa i nie sprawi kłopotów podczas czyszczenia, dzięki czemu będzie wyglądać estetycznie. Aby dokładnie pomalować beton, należy nałożyć 1-2 warstwy farby. Niestety, gama kolorystyczna farb epoksydowych nie jest zbyt bogata – zawiera jedynie kilka podstawowych barw.

 

Farba akrylowa

Farba akrylowa sprawdza się nie tylko przy malowaniu pomieszczeń – na rynku dostępne są również specjalne farby akrylowe do malowania powierzchni betonowych. Do jej rozcieńczenia należy użyć wody lub rozpuszczalnika. Farba akrylowa sprawia, że pomalowana powierzchnia jest odporna na kontakt z wodą (krótkotrwały), a także na działanie wysokiej temperatury (nawet do 80°C).

Zobacz również  Jak zachować bezpieczeństwo podczas używania kleju na gorąco? Poznaj 3 główne zasady

W porównaniu do farby epoksydowej, farba akrylowa występuje w większej liczbie kolorów, można również wybrać dowolne wykończenie – błyszczące, półbłyszczące lub matowe. W tym przypadku także wystarczą 1-2 warstwy farby, by odpowiednio zabezpieczyć beton. Całkowity czas schnięcia farby akrylowej wynosi ok. 7 dni.

 

Farba uretanowo-alkidowa

Farba uretanowo-alkidowa nadaje się do malowania betonowych powierzchni, które są narażone na uszkodzenia mechaniczne lub chemiczne w niewielkim stopniu. Na posadzkę należy nakładać 2 warstwy farby – trzeba tu pamiętać o 16-godzinnej przerwie pomiędzy kolejnymi warstwami. Po upływie 16-24 godzin od nałożenia ostatniej warstwy, posadzka jest w pełni gotowa do użytku. Choć producenci farb uretanowo-alkidowych oferują szeroką gamę kolorystyczną produktu, to wszystkie mają błyszczące wykończenie. Przed malowaniem farbę należy rozcieńczyć specjalnym rozcieńczalnikiem (wskazana jest benzyna lakiernicza).

 

Jak malować beton?

Podczas malowania betonu trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, farby do betonu nakłada się jedynie na całkowicie suchą posadzkę – dlatego po wylaniu betonu trzeba odczekać kilka tygodni (minimum cztery), by można było go pomalować. Położenie farby na wilgotną powierzchnię zmniejsza jej przyczepność. Ponadto, podczas malowania obowiązkowy jest strój ochronny, ponieważ farby do betonu są bardzo szkodliwe. Przed malowaniem należy się upewnić, że posiada się odpowiednie narzędzia malarskie – pędzla użytego do malowania betonu nie można dokładnie wyczyścić, dlatego każdorazowo trzeba zaopatrzyć się w nowy.

Zobacz również  Segregacja odpadów wymaga odpowiednich koszy