Gdzie zamontować żarówki ściemniające?

Tradycyjne włączniki światła są stosowane najczęściej, ponieważ niewiele kosztują i są łatwe w montażu. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się ściemniacze, a zwłaszcza żarówki ze ściemniaczami. Pozwalają one na dostosowanie ilości światła do aktualnych potrzeb domowników. Można zdecydować się na światło bardzo jasne lub delikatne i nastrojowe, które świetnie sprawdza się, np. podczas romantycznych wieczorów we dwoje.

Jakie są zalety żarówek ściemniających?

Żarówki ściemniające mają wiele zalet, ale największą z nich jest z pewnością energooszczędność. Nie potrzebują one do działania maksymalnej nocy, dlatego zapewniają znacznie mniejsze zużycie prądu. Oczywiście wcale nie oznacza to, że cały czas trzeba siedzieć w ciemności, ponieważ ilość światła można zwiększyć, gdy jest to potrzebne. Jednak w większości sytuacji poziom oświetlenia można zmniejszyć, co zapewni nie tylko oszczędności, ale także wyjątkowy nastrój. Warto przy tym wspomnieć, że żarówki ściemniające mogą zmniejszyć zużycie energii nawet o 40%.

Do atutów żarówek ściemniających zalicza się również to, że dają one wiele możliwości w zakresie tworzenia nastroju w danym pomieszczeniu. Przy maksymalnym świetle można pracować i bawić się, a po ściemnieniu spędzić czas np. na oglądaniu telewizji czy odpoczynku. Co więcej, żarówki ściemniające pozwalają zmniejszyć ilość lamp w pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym oraz tych, które mają niewielką powierzchnię.

Zobacz również  Łóżka kontynentalne czy standardowe?

Jakie żarówki ściemniające są najlepsze?

Jeszcze do niedawna ze ściemniaczami współpracowały wyłącznie żarówki tradycyjne. Jednak obecnie wybór jest znacznie większy. W sprzedaży są zarówno żarówki halogenowe, jak i LED, które można montować wraz ze ściemniaczami. Ważne jest jednak to, aby dopasować żarówkę do ściemniacza, ponieważ tylko wtedy urządzenie będzie działało bez zarzutów. Moc żarówki ściemniającej LED musi być większa niż 10 W, ponieważ tylko wtedy zapewniony będzie zapas energii niezbędnej do pracy ściemniacza.

Jakie pomieszczenia warto oświetlić żarówkami ściemniającymi?

Wnętrzem, w którym żarówki ściemniające sprawdzą się najlepiej, jest bez wątpienia salon i pokój dzienny. To właśnie tu domownicy spędzają najwięcej czasu zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Dzięki ściemniaczowi można optymalnie dopasować ilość światła do aktualnych potrzeb. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko stworzyć we wnętrzu wyjątkowo romantyczny nastrój.

Kolejnym pomieszczeniem, w którym znakomicie sprawdzą się żarówki ściemniające, jest sypialnia. Przygaszone światło nie podrażnia oczu i ułatwia poruszanie się po zmroku. Ponadto znacznie minimalizują one dyskomfort odczuwany po przebudzeniu się, gdy np. trzeba w nocy wstać do łazienki.

Żarówki ściemniające w połączeniu z czujnikiem ruchu znakomicie sprawdzają się także na schodach, klatkach schodowych i przedpokojach. Zapewniają dyskretne światło, a gdy jest taka potrzeba, można je rozjaśnić, aby np. dokładnie posprzątać wnętrze.

Zobacz również  Jak deweloperzy szukają działek?