Jak oświetlić wejście do domu?

Właściciele domów muszą wybrać nie tylko oświetlenie wewnętrzne, ale i zewnętrzne. Podjazd i wejście do domu muszą być dobrze oświetlone po zmroku, by nikt sią nie potknął. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów lamp, a bardzo modne są kinkiety. Modny, prosty w formie kinkiet można zawiesić na tarasie, balkonie i przy wejściu do domu.

Jakie lampy wybrać?

Oświetlenie wejścia do domu pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale zapewnia także wygodę i poprawia bezpieczeństwo. W ciemnościach bowiem trudno szukać kluczy w kieszeniach. Nie można zapominać o tym, że światło odstrasza włamywaczy, którzy w dobrze oświetlonym miejscu są doskonale widoczni. Na oświetlenie wejścia do domu składa się nie tylko oświetlenie drzwi wejściowych. Musimy pamiętać także o oświetleniu całego ciągu komunikacyjnego, którym docieramy do budynku, czyli od furtki aż do drzwi wejściowych. Do oświetlania wejścia do domu można stosować wszystkie dostępne na rynku zewnętrzne oprawy oświetleniowe –halogeny, świetlówki czy nowoczesne oprawy LED. Dotyczy to opraw zasilanych zarówno tradycyjnym napięciem 220 V, jak i niskonapięciowych z użyciem transformatorów. Oprawy muszą być przystosowane do stosowania na zewnątrz, a przewody muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Oświetlenie zewnętrzne zaplanujmy już na etapie projektowania budynku i ogrodu, by zadbać o doprowadzenie przewodów zasilających.

Czy warto wybrać oświetlenie z czujnikiem?

Planując montaż oświetlenia, warto zwrócić uwagę na systemy z automatycznymi wyłącznikami, pozwalające oszczędzać energię. Są to czujniki zmierzchowe mierzące natężenie światła, które zapalają lampy o zmierzchu, gdy natężenie światła zmaleje poniżej określonej wartości, a wyłączają je, gdy zacznie świtać. W dobrej jakości czujniku progi czułości wyłącznika można regulować, co pozwala dostosować ich działanie do różnych warunków świetlnych o różnych porach roku, czy zmieniających się wraz z pogodą. Chcąc oszczędzać energię, możemy zamontować także czujniki ruchu, które włączają oświetlenie tylko wtedy, gdy wykryją ruch na kontrolowanym przez siebie obszarze.

Jak oświetlić dojście do domu?

Przy furtce wejściowej zainstalujmy oprawy na słupkach otaczających furtkę i odpowiednio ukierunkujmy snopy światła. Jeśli furtka ma daszek chroniący przed deszczem, można pod nim zamontować reflektory lub plafon oświetlający dzwonek, klamkę i zamek. Tabliczkę z numerem domu może oświetlić oprawa na wysięgniku. Ciekawą alternatywą jest wodoszczelna oprawa z płaskim frontem przykręcona do szczytu domu z naklejonymi na zewnętrznej części klosza cyframi i literami podświetlanymi od środka. Ścieżkę prowadzącą do domu można oświetlić światłem padającym od dołu z hermetycznych opraw osadzonych na poziomie trawnika lub światłem padającym ze szczytu słupków oświetleniowych ustawionych po obu stronach ścieżki. Wybierając lampy zewnętrzne, zwróćmy uwagę na to, z czego są wykonane. Kupmy kinkiety i lampy, które będą pasowały do stylu, w którym urządzimy otoczenie domu.