Jak zachować bezpieczeństwo podczas używania kleju na gorąco? Poznaj 3 główne zasady

Wszyscy wiemy, że klej jest substancją chemiczną i nie wolno go jeść, by się nie zatruć. W warunkach domowych, podczas prac naprawczych czy rękodzielniczych, często używamy kleju na gorąco. Spoiwa tego typu trzeba mocno rozgrzać, by je nałożyć, a służy do tego pistolet do kleju. Jak to robić, by nie zrobić sobie krzywdy?
Zanim zabierzemy się za pracę pistoletem do kleju
Kleje na gorąco produkuje się na bazie syntetycznych polimerów (EVA – octan etyleno-winylowy, PA – poliamid, SP – poliolefina). Klej na gorąco jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego, więc nazywa się go zielonym klejem. Jego opary nie są więc szkodliwe dla naszego zdrowia. Ponadto spoiwo jest mocne, wytrzymałe i łączy powierzchnie bardzo szybko. Nakładanie spoiwa specjalnym pistoletem do kleju nie jest trudne, jeśli zachowamy wszystkie zasady bezpieczeństwa. Nakłada się je na gorąco, w temperaturze około 160˚C, co jest bardzo istotną informację w kontekście troski o zdrowie. Odkładając urządzenie, zróbmy to tak, by przypadkiem nie spadło na podłogę czy dywan, by nie zniszczyć sprzętów. Jeszcze ważniejsze jest to, by nie dotknąć rozgrzanego kleju, gdyż mogłoby to skończyć się poważnymi oparzeniami. W czasie używania pistoletu do kleju na gorąco, gdy na chwilę go odłożymy, odsuńmy się na bezpieczną odległość.
Czy kleje hot melt są bezpieczne? Czy trzeba uważać w czasie używania pistoletu do kleju na gorąco?
Klej na gorąco jest bezzapachowy, nie emituje szkodliwych oparów i jest bardzo wydajny. W związku z tym można go używać bez obaw. Jedynym zagrożeniem jest wysoka temperatura hot melt. Używając pistoletu do kleju w laskach musimy być bardzo ostrożni, by kropla kleju nas nie poparzyła. Jest to szczególnie ważne w zakładach przemysłowych, gdzie spoiwa są używane na masową skalę. Za pomocą klejów na gorąco przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Nakłada się je za pomocą pistoletu do kleju termotopliwego, gdy klei się małe powierzchnie. Kiedy potrzebna jest większa ilość kleju, nakłada się go za pomocą ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach. Istnieje więc ryzyko oparzenia, do którego mogłoby dojść w czasie przypadkowego uszkodzenia maszyny czy błędu człowieka. W związku tym pracownicy muszą pamiętać o odzieży ochronnej oraz o ostrożnym używaniu i nadzorowaniu maszyn.
Wiele substancji, które używa się w zakładach ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Klej hot melt jest całkowicie bezpieczny, ale w czasie używania pistoletu do kleju na gorąco trzeba uważać, by nie oparzyło nas bardzo rozgrzane spoiwo.

Zobacz również  Jak zrobić modny pierścionek na gumce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *