Kolory jesieni w domu

We własnym domu szukamy spokoju i ukojenia. Czasami potrzebujemy dawki energii, a gdy przyjdą jesienne dni, tęsknimy za słońcem i nasyconymi barwami natury. Remontując mieszkania, przeglądamy paletę i szukamy kolorów farb, które sprawią, że dom będzie wydawał się ciepły, przytulny i przyjazny. Takie właśnie są kolory jesieni.

Kolory farb w barwach jesieni

Jesienne kolory farb są odzwierciedleniem feerii barw, które oferuje nam ta wspaniała pora roku.
Babie lato to przede wszystkim barwy plonów, w które wpisuje się soczysta czerwień jabłek, połyskliwy brąz cebuli oraz przeplatanka koloru żółtego, czerwonego i brązowego. Sekret wspaniałych kolorów jesieni tkwi w tym, jak padają promienie słoneczne. Ich ukośne ustawienie sprawia, że przyroda zyskuje ciepły, dojrzały odcień. Podstawową barwą jesieni jest czerwień i jej pochodne. Takie kolory farb są uważane za bardzo energetyczne. Do zestawu barw je dopełniających zaliczamy głęboką czerwień, fiolet, ciemną zieleń czy nasycony odcień żółtego. Kolorów, które komponują się z jesiennym kolorem podstawowym jest wiele. Jesienna paleta barw łączy poszczególne kolory we wnętrzu na zasadzie barw dopełniających.

Jesienne kolory farb

Pierwszym i podstawowym zestawem jesieni jest kolor żółty, który jest przeciwstawiony wyrazistemu kolorowi głębokiej śliwki czy barwie jeżyn. Drugim zalecanym zestawem kolorów farb do wnętrz jest zestawienie błękitu z pomarańczową czerwienią. W jesiennej aranżacji wnętrz świetnie prezentują się błękity w połączeniu z ciepłą czerwienią, kolorem rdzy, czy nawet barwą miedzi i oranżu. Jeżeli jesteśmy odważni, możemy połączyć zieleń z purpurową czerwienią. Na ścianach jesiennego salonu mogą królować także odcienie beżu, koloru żółtego oraz subtelnego oranżu. Idealnym dopełnieniem tych kolorów farb będą odcienie brązu, przygaszonej czerwieni oraz koloru polskiej jesieni, czyli złota.

Zobacz również  Zanim pomalujesz swój świat - zakup tester farby

Jak urozmaicić jesienne kolory farb?

W jesiennej aranżacji pokoju dziennego świetnie zaprezentuje się również kolor fioletowy, w każdej odmianie. Lawenda, wrzos czy bakłażan również są dobrym wyborem jeśli chodzi o jesienne kolory farb. Tapety, dywany oraz wszelkie tkaniny we wnętrzu powinny być kolorystycznie nasycone. Idealnym towarzyszem jesiennej aranżacji wnętrza będą kolory drewna, metalu czy kamienia oraz jesienne dekoracje wnętrz w konsekwentnej kolorystyce. Na ściany możne też nałożyć farby w delikatnych i lekkich kolorach, a wystrój mogą podrasować wyraziste dodatki – czerwone poduszki, zasłony czy inne dekoracje.
Dom to miejsce, w którym przebywamy najchętniej i w którym chcemy się czuć dobrze i bezpiecznie. Wybierając kolory farb z jesiennej palety, kierujmy się własnym gustem i rozkoszujmy się ciepłem i przytulnością jesiennej atmosfery.