Lampy w garażu – o czym trzeba pamiętać

Garaż jest budynkiem, którego projekt zazwyczaj nie uwzględnia wybudowania okien. W związku z tym, oprócz światła wpadającego przez otwarte drzwi garażowe, jednym źródłem światła są lampy zamontowane wewnątrz pomieszczenia.

Bardzo często z garażu korzystamy już po zmroku, dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza tego budynku. W zależności od tego, czy garaż służy nam jedynie jako pomieszczenie do ochrony samochodu przed złymi warunkami pogodowymi, czy jest dla nas również warsztatem, w którym rozwijamy swoje hobby lub po prostu pracujemy, powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia.

 

Przechowywanie samochodu

W tym pierwszym przypadku zamontowanie mocnego światła nie będzie potrzebne – wystarczy jedna lampa z rozproszonym światłem, uruchamiana najlepiej za pomocą czujnika ruchu w momencie, gdy wjeżdżamy do garażu. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć problemów związanych z poruszaniem się po budynku oraz z szukaniem włącznika światła, szczególnie, gdy mamy zajęte ręce np. podczas wypakowywania zakupów z samochodu.

 

Czy garaż może służyć jako warsztat?

Jeżeli marzy nam się stworzenie w garażu warsztatu, oświetlenie, które planujemy zamontować powinno być dość mocne. Warto też zamontować kilka takich źródeł światła, dzięki czemu nasze prace warsztatowe będziemy mogli wykonywać z każdego miejsca w garażu.  Mocne światło pozwoli też na wyraźne oświetlenie tych elementów naszej pracy, które wymagają od nas precyzji. Bardzo dobrze sprawdzą się lampy jarzeniowe – świetnie oddają rzeczywiste barwy przedmiotów i o wiele lepiej niż lampy LED rozpraszają światło. Zamontowanie punktowych źródeł światła, w szczególności w okolicach szafy gospodarczej oraz głównego stołu warsztatowego pozwoli na dokładniejsze oświetlenie tych miejsc.

Zobacz również  Malowanie mebli ogrodowych. Porady, które warto znać!

 

Lampa do kanału

Innym oświetleniem typowym dla prac garażowych jest lampa do kanału – przenośna lampa o dużej mocy w odpornej oprawie na wysięgniku. Taka lampa niezbędna jest przy naprawie drobnych usterek pod maską czy karoserią. Sprawdzi się w każdym miejscu, gdzie wmontowane na stałe źródła światła nie docierają. Mocna oprawa chroni ją przed uszkodzeniem, co w pomieszczeniach o charakterze warsztatowym może się zdarzyć chociażby przez potrącenie lampy.

 

O czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego ile i jakie źródła światła zamontujemy w naszym garażu powinniśmy pamiętać o tym, by lampy oświetlające różnie strefy garażu miały włączanie niezależne od siebie. Oświetlając w danym momencie tylko te strefy, z których korzystamy zaoszczędzimy prąd.  Rozkład źródeł światła najlepiej rozplanować jeszcze na etapie budowy garażu, by uniknąć później niepotrzebnych zmian w instalacji elektrycznej.

Lampy z punktowym źródłem światła powinny być zamontowane na ścianach bocznych, nie na suficie. Dzięki temu unikniemy rzucania długich cieni na stół warsztatowy. Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie lamp garażowych przed wilgocią i kurzem. Pamiętaj, by przed zakupem sprawdzić klasę szczelności wybranej lampy.