Malowanie ścian w dwóch kolorach

 

Jednolite ściany są coraz rzadziej spotykane. Dziś w wielu mieszkaniach możemy zobaczyć kompozycje kilku barw. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch barw w pomieszczeniu. Takie łączenie kolorów sprawi, że pokój będzie wyglądał stylowo, a nadmiar barw nie przytłoczy, ani mieszkańców, ani gości.

Jak dobrać odpowiedni kolor i proporcje?

Barwy mają wpływ nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale także na jego odbiór optyczny. W przypadku niewielkich pokoi lepiej stosować jasne kolory, które nadadzą mu nieco przestronności. Łączenie kolorów w jasnych tonacjach sprawdza się także na poddaszach. Skosy, które tam występują sprawiają, że pomieszczenia na samej górze domu są po prostu mniejsze. Pomalowanie ich na jasne barwy zdecydowanie powiększy je optycznie, a przy tym nie odbierze przytulnego charakteru. Oczywiście jasne kolory nie są obowiązkiem i nawet w przypadku poddaszy możemy zdecydować się na nieco ciemniejsze akcenty. Wówczas mocniejszy odcień farby stosujemy na ścianach pionowych, a skosy malujemy na jaśniejszy ton. Łączenie kolorów jest istotne także w przypadku sufitów. Jeśli chcemy by pomieszczenie wydawało się jasne warto pomalować sufit na biały lub beżowy kolor, a ściany pokryć ciemniejszą farbą.

Zobacz również  Jak najlepiej zawiesić antyramy na ścianę?

Postaw na akcent

Jeśli chcemy, by w pomieszczeniu występowały dwa kolory nie musimy malować stosować ich równomiernie. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie tylko jednej ze ścian wyróżniającą się barwą. Taki zabieg nieco powiększy pokój, a przy tym doda mu oryginalności. Możemy też zastosować akcent w postaci pionowych lub poziomych pasów na jednej ze ścian, czy figur geometrycznych. Jednak tego typu łączenie kolorów wymaga jednak nieco większej wprawy.

Jakie narzędzia?

Do malowania ścian na dwa kolory niezbędne będą: wałki, pędzle i taśmy malarskie. Taśmy przyklejamy w miejscach, w których jeden kolor ma przejść w drugi. Istotne jest, by pamiętać o ich oderwaniu jeszcze zanim farba zdąży wyschnąć – inaczej zerwiemy jej fragmenty razem z taśmami. Niektórzy twierdzą, że każdy kolor wymaga osobnych pędzli. Nie jest to prawdą – możemy zaoszczędzić i kupić tylko jeden zestaw. Farbę rozpuścimy detergentem i z łatwością usuniemy z pędzli. Warto pamiętać, aby najpierw malować jasnym kolorem, ponieważ będzie go łatwiej zmyć.

Jakie barwy do siebie pasują?

Łączenie kolorów jest kwestią indywidualną – każdemu podobają się bowiem inne zestawienia. Wiele osób twierdzi, że jeśli stosujemy dwie barwy w jednym pomieszczeniu to powinny one ze sobą kontrastować. Jednak wcale nie musi tak być. Kolory mogą różnić się zaledwie kilkoma tonami i wyglądać świetnie. Jasne barwy świetnie sprawdzą się w pokojach dziecięcych, kuchniach, czy na korytarzach, które często są po prostu ciemne. Jeśli decydujemy się na ciemniejsze zestawienia, takie jak odcienie brązu, czerwieni lub fioletu bardzo dobrze będzie wyglądał biały sufit oraz jasne dodatki. Pokoje, w których dominują ciemne kolory mogą wyglądać po prostu smutno i przytłaczająco, dlatego warto przełamać je jaśniejszymi odcieniami.

Zobacz również  Praktyczna aranżacja mieszkania - praktyczne sposoby