Ochrona i dekoracja drewna na zewnątrz? (lakiery do drewna, lakiery zewnętrzne, lakier)

W ogrodach często stosujemy drewniane elementy. Meble wypoczynkowe, huśtawki dla dzieci, tarasy oraz płoty. Wszystko to wymaga jednak starannej pielęgnacji. Wydaje nam się, że wystarczy regularnie aplikować na powierzchnię lakiery do drewna, aby zachować je w dobrym stanie. Okazuje się jednak, że często popełniamy szereg licznych błędów a to powoduje, że nasze wymarzone dekoracje i konstrukcje przestają wyglądać niczym z obrazka katalogów.

Co wiedzieć o pielęgnacji elementów drewnianych na zewnątrz?

Przede wszystkim zawsze musimy odpowiednio przygotować podłoże zanim naniesiemy na nie lakiery zewnętrzne. Tu najistotniejszą rolę odgrywa czyszczenie. Ze wszystkich zakamarków należy dokładnie usunąć zalążki pleśni, resztki zaschniętej ziemi, grzyby, wosk, smar i inne substancje.

Po procesie budowy trzeba także zadbać o dokładne oczyszczenie drewna z wapna, cementu oraz zaprawy murarskiej. W przeciwnym razie lakiery do drewna nie będą w stanie odpowiednio zabezpieczyć struktury.

Ponadto także trzeba wybrać odpowiedni lakier. Czy warto w tym miejscu szukać oszczędności?

Eksperci uważają, że w żadnym wypadku. Nie tylko z powodu jakości lakierów, ale również ze względu ekonomicznych. Dobrej jakości lakiery do drewna będą spełniać swoją funkcję nawet przez kilka lat, podczas gdy tani lakier wytrzyma maksymalnie rok.

Zobacz również  Rekuperatory, najlepsze firmy

Co zrobić, kiedy drewno zostało zaatakowane przez szkodniki?

Miejsca, które świadczą o ich żerowaniu nie powinny być dokładnie oczyszczone specjalnym preparatem do zwalczania szkodników. Są one często dedykowane konkretnym gatunkom, dlatego warto zwracać na to uwagę.

Co robić gdy lakiery zewnętrzne nadmiernie odpryskują?

To bardzo częsty problem, z którym zmagają się inwestorzy. Warto więc pamiętać o tym, aby poprawnie je nanosić. Wymaga to nieco wiedzy oraz doświadczenia, dlatego zaleca się, aby przed pierwszym malowaniem poprosić o pomoc specjalistę. Surowe drewno może być zarażone przez grzyby co często na początku jest niewidoczne. Etapem przygotowawczym będzie tu więc umieszczenie na drewnie środków przeciwgrzybicznych, których właściwości dokładnie penetrują wnętrze drzewa i usuwają wszelkie zalążki bakterii, grzybów i pasożytów.

Na koniec jeszcze kilka słów na temat szpachlowania szczelin. Czemu służy ten zabieg i jak poprawnie go przeprowadzić?

Na strukturze drewna bardzo często można zauważyć szczeliny, pęknięcia i otwory będące pozostałością po działalności szkodników. Na szczęście w ofercie producentów można dziś znaleźć specjalne produkty w postaci szpachli, dzięki którym konstrukcja szybko odzyska swoją dawną świetność. Wszystkie defekty należy dokładnie wypełnić masą i wyczyścić przy pomocy papieru ściernego. Następnie wystarczy już tylko usunąć pozostały pył i nałożyć na całość lakier lub inny produkt impregnacyjny dostosowany do potrzeb, gatunku oraz parametrów fizycznych drzewa. Przed malowaniem zaleca się odtłuszczenie powierzchni wilgotną szmatką z delikatnym detergentem specjalnie dedykowanym do drewna.

Zobacz również  Jak deweloperzy szukają działek?