Ogrodzenia posesyjne – czy prawo wymaga grodzenia terenu?

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do płotów wokół pól i ogrodów poszczególnych domów. Dlatego może być zaskoczeniem, gdy dowiemy się, że prawo nie zawiera ogólnego obowiązku ogrodzenia granic swojej ziemi.

Istnieje szereg okoliczności, w których prawo wymaga zastosowania ogrodzeń, a także takich elementów jak bramy skrzydłowe lub bramy przesuwne. Są one zwykle związane z bezpieczeństwem i obejmują miejsca usytuowane na obszarach:

  • wzdłuż linii kolejowych,
  • wokół nieużywanych kopalni,
  • wokół placów budowy,
  • przy autostradach ( zarówno drogowych, jak i ścieżkowych),
  • by zapobiec ucieczce zwierząt gospodarskich z pól.

Akt przeniesienia własności może zawierać zobowiązanie kupującego do ogrodzenia gruntu, a także do tego, aby on lub jego następcy prawni na zawsze utrzymywali segmenty ogrodzeniowe. Rozsądny gospodarz ogrodzi swoją ziemię albo dla ochrony własnych dzieci, albo dla ochrony swoich zwierząt domowych przed błądzeniem i zastosuje odpowiednie furtki.

Porady dotyczące ogrodzeń dla dużych posesji

Większość mieszkańców miast i mieszkańców podmiejskich miejscowości przyzwyczajonych jest do tego, że podwórka i domy znajdują się w granicach ogrodzeń. Właściciele domów potrzebują przyjaznych dla rodzin opcji ogrodzeń, aby chronić je przed ruchliwymi drogami. Prawdopodobnie można dostrzec wybrany rodzaj ogrodzenia na małej działce miejskiej lub podmiejskiej, niezależnie od tego, czy znajdują się one przed domem, rozdzielają posesje czy np. otaczają ogród z basenem.

Zobacz również  Jak urządzić mini warsztat majsterkowicza?

Ogrodzenia są barierą nieruchomości przed światem zewnętrznym, oferując właścicielom domów kilka korzyści. Instalacja ogrodzenia posesyjnego na mniej znaczącej działce jest stosunkowo prosta dla doświadczonej firmy zajmującej się montażem. Ale to działki wiejskie i inne duże nieruchomości stwarzają pewne problemy. Jeśli potrzebujesz ogrodzenia na dużej posesji, warto poszukać firmy z bogatym doświadczeniem, która zagwarantuje odpowiednią jakość montażu i odpowie na wszelkie pytania dotyczące ogrodzenia.

Czy posiadłość wiejska naprawdę potrzebuje ogrodzenia?

Ludzie mieszkający na obszarach wiejskich często bardziej cenią przyrodę. Dla tych, którzy mieszkają na rozległych obszarach, zainstalowanie ogrodzenia może wydawać się niepotrzebnym dodatkiem do innej konstrukcji stworzonej przez człowieka w idealnej oazie. W końcu dodatkowa bariera blokuje tylko dziką przyrodę. Jedną z największych zalet stosowania ogrodzeń na działce, jest zabezpieczenie jej przed np. dziką zwierzyną, która może stanowić zagrożenie. Dla większości właścicieli nieruchomości wiejskich brak konstrukcji – takich jak ogrodzenia – sprawia jednak, że życie na wsi jest atrakcyjne.

Kiedy teren, na którym mieszkasz jest na tyle obszerny, że nie jesteś w stanie zainstalować tam ogrodzenia, warto zdecydować się na chociażby częściowe zagrodzenie najbardziej wartościowych jego części. Istnieją jednak sytuacje, w których zdecydowanie dobrą decyzją jest zainstalowanie ogrodzenia na całym obszarze dużej posesji.

Zobacz również  Jaki kolor ścian do ciemnych mebli i jasnej podłogi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *