Oświetlenie do salonu – dlaczego jest takie ważne?

Salon to serce domu – to w nim spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy, oglądamy telewizję czy gramy w gry. W pokoju dziennym organizujemy imprezy, rozmawamy czy snujemy plany na przyszłość. Nic dziwnego, że powinien być urządzony z największym wyczuciem i stylem. A do tego odpowiednio doświetlony!

Najważniejsze miejsce w domu

W salonie spędzamy najwięcej czasu wolnego. Spotykamy się z rodziną, odpoczywamy, gramy, a jeśli stoi tam stół jadalny także spożywamy posiłki. To najczęściej największy i najbardziej reprezentatywny pokój w całym domu lub mieszkaniu. W jego skład najczęściej wchodzi kilka stref, dlatego tak ważne jest aby był dobrze oświetlony. Między innymi dlatego salon znajduje się od południowej strony świata i montujemy w nim duże okna. Każda część pokoju, przeznaczona na odpoczynek, rozrywkę, a czasem też pracę powinna posiadać dostosowane źródło światła, które po zmroku odciąży nasze oczy i pozwoli kontynuować nasze codzienne zadania, obowiązki oraz zwyczaje.

Argon Ontario
Argon Ontario (źródło: https://swiatloistyl.pl/pl/p/Plafon-lampa-oprawa-sufitowa-Argon-Ontario-4x60W-45×45-cm-E27-szary-1575/3406)

Oświetlenie poszczególnych stref

Wyobrażmy sobie duży, wielofunkcyjny salon. Jego główna część, w centrum pokoju, to wygodna kanapa ze stolikiem na kawę oraz telewizorem. Oprócz oświetlenia górnego warto doświetlić tę przestrzeń. Na ścianach nad sofą możemy zastosować ruchome kinkiety lub ustawić obok siedziska stojącą lampę podłogową. Ponadto powinnismy zamontować dodatkowe źródło światła przy telewizorze, aby jego promienie rozpraszały się i nie męczyły oczu. To szczególnie ważne jeśli przed TV spęzamy dużo czasu wieczorami. Podobnie rzecz ma się z komputerem czy laptopem. Jeślu w salonie mamy stanowisko do pracy doświetlmy je, np. poprzez lampkę na biurku lub kinkiet na ścianie. W przypadku kącika jadalnego w salonie stół potrzebuje dodatkowego światła, możemy w tym celu zamontować wiszącą lampę nad nim, aby równomiernie oświetlał stół podczas posiłku, spotkań z przyjaciółmi czy gier planszowych z rodziną. Jeśli w naszym salonie wydzieliliśmy jeszcze jedną strefę, np. fotel z regałem na książki to tam też powinna znaleźć się lampa stojąca. Podobnie w przypadku stanowiska do ćwiczeń czy też pięknie wyeksponowany obraz, galeria zdjęć czy plakat z motywacyjnym hasłem.

Zobacz również  Jakie wybrać płytki podłogowe do łazienki

Jak dopasować różne oświetlenie?

Kilka źródeł światła w jednym pomieszczeniu może wywołać aranżacyjne zamieszanie. Ważne jest w takim wypadku rozsądne podejście do kolorów oraz wzorów poszczególnych lamp. Aby uniknąć przesytu w pierwszej kolejności możemy zamontować podobny model, ale o różnych wielkościach czy rodzajach. Ten sam klosz na lampie wiszącej, stojącej i małej lampkce stołowej wprowadzi porządek do całej aranżacji. Drugą kwestią jest kolorystyka, które powinna współgrać z wystrojem salonu. Najlepiej zdecydować się na barwy uniwersalne – biel, czerń lub szarość, w zależności od pozostałych dekoracji, ale możemy też postawić na jeden mocniejszy akcent, jeśli np. całe wnętrze jest białe lub szare. W takim przypadku idealnie sprawdzi się słoneczy żółty, intensywny różowy lub mocna zieleń. Jeśli wyraziste kolory nie są w naszym stylu postawmy na pastele.