Oświetlenie naturalne i sztuczne, czym się różni?

Światło jest jednym z najważniejszych elementów w życiu. Nie tylko wpływa pozytywnie na samopoczucie, ale także a właściwości zdrowotne. Jednak każdy rodzaj światła ma swoje wady i zalety. Poznajmy więc je.

Czym jest światło naturalne

Naturalne źródło światło nazywamy takim, kiedy jest emitowane przez przedmioty stworzone przez naturę. Źródłem światła naturalnego przed wszystkim jest słonce, jednak można do tej kategorii zaliczyć także inne gwiazdy, czynniki naturalne jak czynne wulkany, pioruny a nawet żywe organizmy w postaci świetlików czy ryb głębinowych

Nie podlega dyskusji, że najbardziej wpływowym dla nas światłem jest światło słoneczne.

Dlatego coraz wnikliwiej bada się pozytywne i negatywne aspekty wpływu światła na organizm ludzki.

Światło słoneczne, zaraz po powietrzu i wodzie jest niezbędnym elementem życia na ziemi. Ludzki organizm czerpie ze energię na wytwarzanie w organizmie witaminy D3 oraz przyswaja takie jak W, C i inne mikroelementy. Człowiek, który przebywa na słońcu może cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem od osoby, która cały czas spędza długie godziny w zamkniętym pomieszczeniu.

Sztuczne źródła światła

To takie, które powstały w sposób niezależny z naturą. A więc do takich zalicza się ogniska, czy żarówki.

Zobacz również  Malujemy sypialnię – jaki kolor farby wybrać?

Najbardziej zbliżone barwą do światła słonecznego są żarówki wolframowe, które ze względu na swoje strat energii zostały zakazane przez Unię Europejską jako do zastosowań domowych. Dlatego w supermarketach można jest spotkać pod nazwą „Żarówki do zastosowań specjalnych”. Mają one najbardziej przyjemny dla ludzkiego organizmu światło, jednak większość energii, a dokładniej 95% jest wytwarzana na ciepło, zamiast na energię.

Bulb in ForestI tym się różnią żarówki LED, które niemal całą swoją energię przetwarzają na światło.

Cechą żarówek LEDowych jest bardzo jasne świecenie przy niewielkim zużyciu energii. Poza samymi diodami, w żarówce LED znajduje się także skomplikowana elektronika, która składa się ze sterownika, a czasami z układu optycznego, który wzmacnia, rozprasza lub nakierowuje światło w określone miejsce.

Żarówki LEDowe mają bardzo długa żywotność. Niektóre osiągają nawet 50 tysięcy godzin pracy, co przy współczesnych żarówkach wolframowych jest czasem nie do osiągnięcia,

Światło cieple czy zimne?

Żarówki można podzielić na dwa rodzaje, te o ciepłej barwie do 4600K oraz zimnej, czyli powyżej 4600K.

Dokładniej barwy światła można rozdzielić wg. temperatury:

  • 2000 – 2600 K światło białe bardzo ciepłe
  • 2700 – 3200 K światło białe ciepłe
  • 3300 – 4500 K światło białe neutralne
  • 4600 – 6500 K światło białe chłodne/zimne
Zobacz również  Charakterystyka poszczególnych kolorów

 

Oświetlenie o temperaturze ciepłej jest bardziej korzystne dla organizmu. Sprzyja ona relaksowi praz odpręża organizm. Gdy otacza nas światło o ciepłej temperaturze barwowej można odczuć zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Z tego właśnie powodu, w ośrodkach rekreacyjnych trudno spotkać zimne światło jarzeniowe.

Światło do 4600K jest zalecane w domowych warunkach, gdyż pomaga odpocząć i zmniejsza stres.

Inaczej jest ze światłem zimnym. Chętnie wykorzystane w pracy, w miejscach publicznych jak centra handlowe czy w kuchniach, gdyż pobudza ono organizm do działania i dodaje energii. Po dłuższym jednak czasie może męczyć. Dlatego warto czytać etykiety na żarówkach aby wiedzieć, o jaką temperaturę ona posiada, i czy nadaje się do miejsca, w którym chcemy jej użyć.