Rekuperatory, najlepsze firmy

Urządzenie, jakim jest rekuperator to sprzęt stanowiący centralę wentylacji mechanicznej. Jest on wyposażony w specjalny wymiennik odpowiedzialny za odzyskiwanie ciepła w wyniku procesu przekazywania energii między dwoma strumieniami powietrznymi. Jest to nowoczesny sprzęt cieszący się coraz większą popularnością na rynku budowlanym.

Systemy obejmujące rekuperatory pozwalają na kontrolowanie systemów wentylacji w budynkach oraz dopasowanie ich mocy zgodnie z zapotrzebowaniem użytkowników. Dzięki rekuperatorowi powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach jest ogrzewane i w procesie tym nie jest wykorzystywana żadna dodatkowa energia. Jest to tak zwana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która odmieniła branżę budownictwa jednorodzinnych obiektów mieszkalnych. W dzisiejszych czasach systemy, w skład których wchodzą rekuperatory są obowiązkowymi elementami wyposażenia budynków energooszczędnych i pasywnych.

Rekuperatory i ich budowa

Instalacja odpowiedzialna za wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła musi spełniać przepisy i normy związane z wentylacją. W związku z tym każdy rekuperator jest zbudowany z odpowiednich elementów, które zostały przedstawione poniżej:

  • Dwa wentylatory (stałoprądowe, które są energooszczędne lub zmiennoprądowe, które zużywają więcej energii).
  • Wymiennik ciepła charakteryzujący się budową krzyżową, przeciwprądową lub obrotową.
  • Automatyka sterująca pozwalająca na dopasowanie wentylacji do potrzeb użytkowników, ograniczając ich ingerencję do minimum.
  • Solidna obudowa zapewniająca trwałość i właściwą izolację.
  • Filtry odpowiedzialne za poprawę jakości powietrza w budynku.
  • Elementy wspomagające pracę systemów rekuperacji, takie jak by pass, nagrzewnice, systemy chroniące przed zamarzaniem.
Zobacz również  Ogrodzenia posesyjne – czy prawo wymaga grodzenia terenu?

Oczywiście na rynku można znaleźć różne rekuperatory pochodzące od wielu producentów. Warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz parametry, tak aby dopasować je do konkretnych wymagań.

Jak działają rekuperatory?

Działanie rekuperatora jest proste. Polega ono na tym, że powietrze wyciągane z budynku wchodzi na wymiennik ciepła i przekazuje energię cieplną strumieniowi, który jest nawiewany z zewnątrz. W związku z tym do budynku wprowadzane jest świeże powietrze o wyższej temperaturze. Strumienie powietrza są przedzielone specjalną płytą, przez którą przekazywana jest energia cieplna. Jest ona zwykle wykonywana z tworzywa sztucznego odzyskującego wilgoć z powietrza. Strumienie przepływają obok siebie, przekazują ciepło, ale dzięki płycie nie mieszają się.

Rekuperatory renomowanych producentów

Na rynku światowym działa wiele firm zajmujących się produkcją urządzeń wentylacyjnych, jakimi są rekuperatory. Warto zwrócić uwagę na urządzenia renomowanych firm, takich jak na przykład LG, Dospel, Venture, Aeris, Mitsubishi, Vents Group, itp. Sprzęt pochodzący od takich sprawdzonych producentów charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością, trwałością oraz skutecznym działaniem. Rekuperatory te są również trwałe, więc nie grożą im uszkodzenia lub zbyt szybkie zużycie.