Rzeczy których nie powinieneś trzymać w garażu

Każdy, kto ma garaż, wie że jest to miejsce pełne… wszystkiego. Przechowuje się tam każdą najmniejszą rzecz, która nie mieści się w domu, lub jest zbyt wrażliwa na warunki atmosferyczne, by zostawić ją na zewnątrz. Oto lista rzeczy, które nie powinny być przechowywane w garażu.

Substancje łatwopalne

Bardzo złym zwyczajem jest trzymanie, na przykład, kanistrów z benzyną w garażu. Wiadomym jest, że paliwa, powszechnie używane w samochodach, to związki chemiczne wydzielające łatwopalne opary. W garażu bez wentylacji, zwykła, pojedyncza iskra może doprowadzić do tragedii. W najlepszym przypadku skończy się remontem garażu i kilkoma poparzeniami. W najgorszym – śmiercią. Dlatego warto pamiętać o tym, by mieć odpowiednie pomieszczenie przystosowane do składowania chemii tego typu.

Żywność

Wielu uważa, że kupione jedzenie w puszce przetrwa nawet wojnę atomową. Są nawet tacy, którzy specjalnie zbierają całe zapasy, właśnie na ewentualność wystąpienia konfliktu nuklearnego. Garaż nie jest do tego przystosowany. Ktoś zaraz powie: „Dlaczego? Przecież jest tam niska temperatura.” Oczywiście, jednakże w garażu dochodzi do jej dużych różnic między dniem, a nocą, w szczególności w lecie. Jedzenie w puszkach nie powinno być przechowywane w temperaturach wyższych niż 20 stopni, a latem mogą wystąpić duże upały, które doprowadzą do ugotowania się zawartości. Raczej nie chcemy, by otwarcie takiej puszki zaowocowało smrodem niczym z prowizorycznej pracowni chemicznej.

Zobacz również  Miękkie czy twarde wykończenie sofy? Jakie wybrać?

Farby

Garaż jest miejsce zaciemnionym, często bez dostępu do światła słonecznego, dlaczego panuje w nim duża wilgotność. Tworzy to idealne warunki do powstawania rdzy, grzyba i pleśni. Farby kupuje się w metalowych pojemnikach. Dużo osób, po pomalowaniu jakiegoś pokoju, często ten pojemnik przymyka i odstawia właśnie do garażu. Trzeba pamiętać, że raz otworzony pojemnik traci wartości izolacyjne. Doprowadzić to może do powstania rdzy w zbiorniku, przez co farba nie będzie już w stanie używalności. Warto się zastanowić nad inną opcją przechowywania farby, ponieważ możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na chemii.

Książki, czasopisma, papier

Wilgoć i temperatury panujące w garażu niekorzystnie wpływają również na wszelkie papierowe wyroby. Nie ma nic bardziej denerwującego, niż znalezienie swojej ulubionej książki, w której każda strona wygląda jak wzburzone morze. Albo, co gorsza, jest cała spleśniała. Książki i czasopisma powinny być składowane w suchym miejscu z dostępem do świeżego powietrza. Oczywiście nie mowa tutaj o środkach zabezpieczenia rodem z muzeów, gdzie strzeżone są dokumenty sprzed dziesiątego tysięcy lat. To byłaby już lekka przesada. Warto też wspomnieć, by nie przechowywać żadnej chemii domowej w ich pobliżu, bo może dojść do małej tragedii.

Zobacz również  Lampy w garażu - o czym trzeba pamiętać

Elektronika

Wysoka wilgotność jest również powodem, który znacząco utrudnia przechowywanie elektroniki w garażu. Woda, która może dostać się do podzespołów, utrudni, lub nawet całkowicie uniemożliwi korzystanie ze sprzętu.