Zanim pomalujesz swój świat – zakup tester farby

Planując aranżację wnętrza, jednym z istotnych aspektów wystroju jest dobranie dobrej farby do malowania ścian. Wielu producentów farb proponuje nam wiele rodzajów farby, a wszystkie linie charakteryzuje bogata paleta kolorów. To jednak jak dany kolor lub dany odcień sprawdzi się na twoich ścianach zależy od szeregu czynników. Dobór farby do domu możemy jednak poprzedzić zakupem testerów farb. Czym są próbki farb? Co decyduje o tym, że na ścianie jest idealny kolor? Jakie zalety prezentują testery farb?

Od czynnika do decyzji, czyli nie wszystko jest tak proste

Mogłoby się wydawać, że wybór farby, zdobiącej wnętrze naszego domu jest prostym zadaniem. Udajemy się do sklepu, wybieramy kolor, jaki nam odpowiada i zakupujemy produkt. Jednakże nie zawsze nasz subiektywny i spontaniczny wybór jest dobry. Przede wszystkim, na wybór farby do domu wpływa nasze przyzwyczajenie. Skoro u babci sprawdził się kolor zielony, to u mnie również ta barwa będzie właściwa. Tymczasem, w twoim mieszkaniu mogą występować chociażby inne meble, które zmienią postrzeganie danego koloru. Kolejnym aspektem jest moda oraz znalezione w sieci porady. Skoro dobrym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń jest biel, stawiamy na ten kolor. Znaczenie ma również to, gdzie dokonujemy zakupów. W sklepie stacjonarnym decyzje podejmujemy szybko, spontanicznie, chaotycznie. Tymczasem w domu, spoglądając na ściany jesteśmy bardziej krytyczni i spokojni. Poza tym – jak wiadomo – inaczej prezentuje się farba w sklepie wielkopowierzchniowym ze sztucznym światłem, a inaczej w zaciszu domu, gdy z okien sączy się światło naturalne.

Zobacz również  Rekuperatory, najlepsze firmy

Możesz wziąć pod uwagę powyższe czynniki psychologiczne i zdecydować o kupnie farby online. Jednak warto również wziąć pod uwagę czynniki techniczne. Ten sam kolor farby może prezentować odrębny odcień, w zależności od różnych warunków. Faktura ściany, chropowatość, materiał z którego jest zrobiona, czy była ona malowana wcześniej, ilość światła w pokoju, metraż pomieszczenia, kolory dodatków tj. np. meble – to wszystko wpływa na późniejszy wygląd i odbiór farby. Dlatego między innymi warto przed ostatecznym zakupem, skorzystać z kilku próbek i kupić testery.

Tester farb – czym jest

Testery kolorów pozwalają ci zapoznać się z daną farbą i sprawdzić jej realne właściwości, zanim zdecydujesz się na właściwe wykończenie wnętrza. Sprzedawane są w postaci saszetek o pojemności kilku mililitrów, co w zupełności wystarcza, aby sprawdzić czy kolor farby ci odpowiada i współgra z całością pomieszczenia. Fakt, że farba w testerze ma dokładnie taki odcień jak ta, w pełnoprawnym opakowaniu danego producenta, pozwala ocenić między innymi jej aplikację, wchłanianie, kolor i współgranie z otoczeniem.

Kupując testery farb i umieszczając kilka kolorów obok siebie na kawałku ściany, pozwoli ci ocenić, czy rzeczywiście odpowiada ci kolor, jaki zainteresował cię w sklepie i wydawał ci się idealny do twojego domu.

Zobacz również  Charakterystyka poszczególnych kolorów

Próbki i ich zalety

Często przy użyciu pełnej farby, trudno jest zmienić swoją decyzję. Dlatego też korzystanie z testerów niesie za sobą wiele zalet. Próbki możemy sprawdzić w rożnych pomieszczeniach na swojej ścianie, w otoczeniu docelowym i świetle dziennym, co pozwoli nam ocenić, czy farba spełnia nasze oczekiwania. Dzięki temu mamy możliwość porównania nie tylko kolorów i odcieni, ale również właściwości farby, danych producentów czy rodzaje farb (matowe, lateksowe itd). Tester daje nam nie tylko odpowiedź na pytanie czy kolor rzeczywiście się nam podoba i czy pasuje do wyposażenia pomieszczenia. Możemy dzięki temu również sprawdzić, czy farba jest odporna na zabrudzenia, zgodnie z twierdzeniem producenta i zweryfikować łatwość czystości. Na końcu warto wspomnieć, że koszty związane z zakupem testera farb są niskie i mogą nam wynagrodzić nieprzemyślany, błędny zakup pełnowymiarowej farby, której koszt mógłby nas wynieść znacznie więcej.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy wymarzona farba pasuje do wszystkiego co istotne, zajrzyj na dekoratorium.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *