Farby dekoracyjne jak malować

 

 

Do stworzenia niepowtarzalnych efektów dekoracyjnych na ścianie niepotrzebne są specjalistyczne narzędzia, ani szczególny talent i doświadczenie. Mogą pomóc w tym farby dekoracyjne, których struktura sprawia, że wystarczy samo pomalowanie ściany, by wyglądała wyjątkowo.

Czym charakteryzują się farby strukturalne?

Farby strukturalne pozwalają na uzyskanie niejednolitej powierzchni na ścianach. Do ich nakładania najlepiej wykorzystać pędzel, wałek futrzany lub szpachlę. Samo malowanie tego typu farbami dekoracyjnymi nie jest trudne, jednak warto pamiętać o tym, by nałożyć je jednym ruchem pędzla lub wałka na całej powierzchni. Przy dłuższym fragmencie ściany warto podzielić go na mniejsze kawałki za pomocą farby malarskiej. Przed całkowitym wyschnięciem farby  należy wykonać na jej powierzchni tłoczenia przy pomocy specjalnego wałka fakturowego, który służy wyłącznie do tworzenia wzorów. Farba strukturalna powinna być całkowicie sucha po około 7 godzinach. Dla lepszego efektu możemy zastosować lakierowanie dekoracyjne. Wówczas ściana będzie połyskiwać i prezentować się jeszcze lepiej.

Jak malować farbami dekoracyjnymi?

Farby strukturalne nie wymagają dużych umiejętności malarskich, co jest ich dużym plusem. Ich przewagą nad innymi typami farb jest to, że nie wymagają specjalnego przygotowania powierzchni – ściana przed pomalowaniem nie musi być gładka. Farby dekoracyjne nie wymagają zatrudniania specjalistów, dzięki czemu można dość sporo zaoszczędzić. Możemy uzyskać dzięki nim różnorodne efekty – nie tylko opisaną powyżej chropowatą strukturę. Farby te mogą tworzyć również efekt kamiennej okładziny. Nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu – jeśli mamy specjalny wałek, nie potrzeba niczego więcej. Natomiast jeżeli takowego nie posiadamy wystarczy pognieciona folia malarska. Jej przyłożenie do ściany i dociskanie jej wałkiem pozwala uzyskać efekt okładziny kamiennej.

Zobacz również  Dlaczego warto kupować lampy w sklepach online?

Farby z połyskiem

Oprócz farb strukturalnych istnieją również farby połyskujące, które także dają oryginalne efekty. Ten typ farb dekoracyjnych także nie wymaga specjalnych zdolności. Świetnie wyglądają farby z drobinkami brokatu, które warto dopasowywać do odcieni pozostałych ścian. Jeżeli pokryte są one farbami w ciepłych barwach świetnie będzie pasować do nich złoto, natomiast przy odcieniach zimnych znakomicie sprawdzą się farby dekoracyjne w kolorze srebrnym. Istotne jest to, by farby z połyskiem nie pokrywały wszystkich ścian w pomieszczeniu, ale były jedynie akcentem. Najlepiej prezentuje się pojedyncza ściana pomalowana farbą z połyskującymi drobinkami. Dzięki tym farbom można uzyskać podobny efekt do tego, który daje lakierowanie dekoracyjne. Jednak w tym przypadku nie potrzebna żadnej bazy, a drobinki zawarte są już w farbie, która oprócz połysku nadaje ścianie kolor.

Farby dekoracyjne zapewniają efekty, których nie uzyskalibyśmy przy pomocy tradycyjnych farb. Nie wymagają przy tym specjalnego sprzętu, ani umiejętności. Jeśli więc chcemy, by nasze mieszkanie prezentowało się oryginalnie, warto zdecydować się na farby strukturalne czy połyskujące.