Jak nakładać gładź szpachlową?

Gładź szpachlowa jest materiałem budowlanym, który pozwala na wygładzenie powierzchni płaskich takich jak ściany czy sufit. Jej nakładanie nie jest zbyt skomplikowane, ale warto wiedzieć jak zrobić to dokładnie, gwarantuje to bowiem lepszy i trwalszy efekt.

Przygotowanie powierzchni

Podczas kładzenia gładzi szpachlowej (http://www.profesjonalnefarby.pl/farby/produkty/p/1386/gotowa-gladz-szpachlowa) należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni stan powierzchni, która zostanie wyrównana. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie wszelkich pozostałości i naleciałości, jak na przykład zaschnięta farba czy warstwy tapety. Następnie powierzchnię należy dokładnie wyczyścić, aby zapobiec zatłuszczeniu lub zawilgoceniu. Korzystne będzie również zadbanie o odpylenie powierzchni, bowiem drobiny pyłu mogą niekorzystnie wpływać na przyczepność gładzi. Ostatnim krokiem jest pokrycie podłoża preparatem gruntującym, który zapewnia dodatkowe trzymanie gładzi. Dzięki tym działaniom powierzchnia zostanie optymalnie przygotowana.

Nakładanie gładzi

Gładź szpachlowa naniesiona na ściany bądź sufit powinna tworzyć warstwę o grubości około 3 milimetrów. Naniesienie grubszej warstwy może powodować ściekanie całej gładzi w dół, znacznie również wydłuża to jej zasychanie. W przypadku nakładania wielu warstw, należy zadbać o dokładne wysuszenie poprzedniej porcji gładzi szpachlowej. Zatrzymanie wilgoci między warstwami zmniejsza przyczepność i może powodować ślizganie, a w konsekwencji powstawanie nierówności.

Zobacz również  Paleta kolorów farb do ścian

Rozpoczęcie szpachlowania powinno się rozpoczynać od miejsc trudno dostępnych. W przypadku nakładania masy na ścianę, należy kierować się od podłogi w górę. Optymalnym narzędziem do nanoszenia gładzi jest paca ze stali nierdzewnej.

Przygotowanie masy szpachlowej

W sklepach można zaopatrzyć się w gładzie przeróżnych producentów, można je jednak podzielić na gotowe oraz takie, które należy samodzielnie przygotować. Gładzie szpachlowe w proszku należy zalać odpowiednią ilością wody, wskazaną według zaleceń producenta. Gotowe mieszanki należy jedynie rozrobić przed naniesieniem na podłoże. Powinno się przygotować jednorazowo tyle gładzi ile zostanie naniesione w ciągu około sześćdziesięciu minut, bowiem nadmiar masy zawiąże się i niemożliwe będzie jego naniesienie.

Kosmetyczne zabiegi

Oprócz technicznych zagadnień związanych ze skutecznym nakładaniem gładzi szpachlowej, warto zadbać również o to, by ewentualne sprzątanie przebiegło szybko i bez strat materialnych. Przed przystąpieniem do szpachlowania warto zaopatrzyć się w folie którymi można pokryć choćby powierzchnię paneli, by uniknąć ich zabrudzenia. Jeżeli jednak grudki gładzi zaschną na panelach, należy je zmoczyć ciepłą wodą, by uległy rozmiękczeniu, a następnie delikatnie je usunąć. Odradza się drapania gładzi pacą, można bowiem w ten sposób porysować drewniane powierzchnię. Remontowany pokój powinien zostać również opróżniony z wszelkich małych przedmiotów, które ukradkiem mogą wpaść do wiadra z gładzią szpachlową. Dbając o odpowiednie warunki do pracy, można zaoszczędzić sporo czasu na sprzątaniu.

Zobacz również  Czym wyczyścić rurę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *