Co to jest dysza szczelinowa i gdzie znajduje zastosowanie?

Dysza szczelinowa jest zwykłą końcówką do rozpylacza. Dzięki odpowiedniej dyszy szczelinowej można rozpylać gaz, wodę, nawozy. Każda taka dysza tworzy płaski i cienki strumień, na przykład, wody. Dzięki temu można równomiernie zraszać daną powierzchnię. Jej działanie uzależnione jest od ciśnienia i już działa całkiem dobrze przy ciśnieniu od 5 bar.

Gdzie spotyka się dyszę szczelinową?

Dysze szczelinowe spotyka się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest rozdrobniony strumień, który z każdej dyszy wychodzi w formie wachlarza. Taki wachlarz charakteryzuje się jednakową szerokością na całej swojej długości. Dysza szczelinowa wykorzystywana jest podczas oprysków pól nawozami, w przemyśle, przy tworzeniu kurtyn wodnych, przy odkurzaczach przemysłowych.

Dysze pod kontrolą

Dysze szczelinowe to bardzo newralgiczne końcówki różnego rodzaju urządzeń. Od pracy dyszy zależy bardzo wiele, dlatego końcówki te powinny być zawsze pod kontrolą i zawsze powinien być odpowiednio sprawdzany ich stan. Przykładowo dysze szczelinowe bardzo dużą rolę spełniają podczas oprysków w gospodarstwach rolnych.
Są one najważniejszym elementem każdego spryskiwacza. To właśnie od ich stanu zależy czy dany oprysk został wykonany prawidłowo i zgodnie z wszystkimi zasadami. W przypadku gdy dysza jest niesprawny oprysk pola może być nieskuteczny. Tak samo dzieje się przy przemysłowych odkurzaczach, gdy dysza jest zapchana i nie daje dobrego przepływu wody i nie spryskuje prawidłowo, wszelkiego rodzaju zabiegi czyszczące są nieskuteczne.

Zobacz również  Malujemy sypialnię – jaki kolor farby wybrać?

Na co zwrócić uwagę i jak stwierdzić czy dysza szczelinowa jest sprawna?

Na zużycie dysz wpływa rodzaj oprysku, rodzaj używanych środków czystości, materiał z jakiego dana dysza została wykonana i jakość wody, jaką używa się przy obsłudze dysz.
Dysze sprawdza się poprzez włączenie wody i zauważenie, czy dysza opryskuje równomiernym strumieniem w formie wachlarza czy sika wodą i wypryskuje ją tylko w niektórych miejscach. Praca z dyszą, która nie rozpryskuje równomiernie jest pracą, która daje mierne efekty.
O dysze trzeba dbać, bardzo często je czyścić i sprawdzać czy nie są zapchane. W przypadku ich zapchania należy je przepychać a gdy są zniszczone lub skorodowane natychmiast je wymienić.

Z czego dysze szczelinowe są wykonane?

Dysze zrobione są z następujących materiałów:
– nierdzewnej stali,
– hartowanej stali nierdzewnej,
– polimeru,
– ceramiki i mosiądzu.
Od tego, z jakiego materiału dane dysze są wykonane, zależy ich trwałość i niezawodność.

Spotykane są też w życiu codziennym

Dysze szczelinowe spotykane są też w życiu codziennym. Pranie dywanów i zbieranie kurzu odbywa się również bardzo często przy pomocy specjalnych dysz szczelinowych. Ponadto zakładając dyszę do węża w ogrodzie można stworzyć kurtynę wodną, opryskującą równomiernie strumieniem rośliny. Bardzo często też tego rodzaju dysze wykorzystywane są przy myjkach ciśnieniowych i myjniach samochodowych bezdotykowych.
Dysza szczelinowa jest końcówką i tylko końcówką, ale spełnia bardzo dużą rolę i jest wykorzystywana w wielu przypadkach.

Zobacz również  Przegrody jako zabudowa balkonowa – zastosowanie i zalety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *