Miękkie czy twarde wykończenie sofy? Jakie wybrać?

Choć sofa wydaje się idealnym meblem salonowym, wybór takiej, która będzie w pełni odpowiadać naszym wymaganiom, może się okazać dość trudny. Nie wszystkim aspektom związanym z jej zakupem poświęca się przecież jednakowo wiele uwagi. Kwestią szczególnie często pomijaną jest ta, która odnosi się do miękkości lub twardości tego mebla wypoczynkowego. Różnice w wypełnieniu tylko pozornie są mało istotne. Jakie sofy wybrać? Przeczytaj w najnowszym artykule.

Wypełnienie sofy – na co zwracać uwagę?

Sofy można podzielić na kilka grup. Podczas gdy jedne są wyposażone w tak zwaną funkcję spania, inne nie rozkładają się. W każdym przypadku do ich wypełnienia używany jest nieco inny materiał i to właśnie jego dobór przesądza o tym, z jak twardym lub z jak miękkim meblem będziemy mieć do czynienia. Wypełnienie jest ważne także dlatego, że odpowiada za jakość sofy. Nie jest też bez wpływu na komfort, jaki odczuwamy wypoczywając na niej. Jeśli więc przymierzamy się do zakupu i nie wyobrażamy sobie braku zadowolenia z jego tytułu, w naszym własnym interesie leży dokładne sprawdzenie, jak wykonano ten mebel.

Zobacz również  Nowości na rynku sprzętów AGD - kuchenek

Blaski i cienie sofy z wypełnieniem piankowym

Jeśli zależy nam na tym, aby wypełnienie sofy było nie tylko miękkie, ale również plastyczne i elastyczne, trudno o lepszą opcję niż wypełnienie piankowe. Jest ono dziś popularne wśród wielu producentów mebli tapicerowanych. Nie może być jednak inaczej, skoro pianka doskonale sprawdza się w każdym typie sofy. Czy jednak oznacza to, że mamy w jej wypadku do czynienia z rozwiązaniem wolnym od wad? Niestety, stawiając na wypełnienie piankowe należy liczyć się z tym, że choć jest miękkie i wygodne, ma również tendencję do szybkiego odkształcania się. Problem ten jest znacznie mniejszy, gdy wykorzysta się tak zwaną piankę wysokoelastyczną. Jest ona jednak znacznie droższa od klasycznej.

Sofa ze sprężynami i jej specyfika

Sofy z funkcją spania reklamowane jako rozwiązania o długiej żywotności są też często wypełniane sprężynami. Taka opcja z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym osobom, którym podoba się pomysł skorzystania z bardziej twardego wypełnienia. Sofa bazująca na sprężynach nie zapada się, może więc z powodzeniem zastąpić klasyczne łóżko. Jednocześnie jest meblem sprawdzającym się znakomicie, gdy planujemy wielogodzinne posiedzenie.

Twardo czy miękko – którą z opcji wybrać?

sofy

Osoby zawodowo zajmujące się aranżacją wnętrz przeważnie nie chcą udzielać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej jest postawić na miękkie, czy też na twarde wypełnienie sofy. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć zatem żywotność mebla oraz indywidualne preferencje kupującego. Doradzają przede wszystkim, aby zawsze, gdy tylko pojawi się taka możliwość, przetestować mebel przed zakupem siadając na nim i sprawdzając, czy jest wygodny. Warto też pamiętać o tym, że wcale nie mniej ważna niż jego miękkość lub twardość wypełnienia jest jego jakość. Im jest ona wyższa, tym większa jest też satysfakcja z zakupu.

Zobacz również  Kolory jesieni w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *